SAMP-T: Türkiye’nin Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi Projesi

2396

Savaş uçaklarıyla önleyici ve koruyu hava savunması yürütmeye çalışan Türkiye, bölgede artan tehlikelerle beraber bu modeli değiştirerek yerleşik bir hava savunma sistemi kurma çalışmaları sürdürmektedir. Esasen bir tercihten çok zaruret olan bu strateji Türkiye’yi farklı alanlarda değişik çözümler aramaya itmiştir. Bunlardan, kamuoyunun da yakından bildiği, S-400 uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri NATO içerisinde nispi bir krize neden olduysa da Türkiye Batılı müttefikleriyle projeler geliştirmeyi ihmal etmiyor. Bu makalemizde Fransa, İtalya ve Türkiye arasında EUROSAM ile projelendirilen ortak hava savunma sistemlerinin akıbetini inceleyeceğiz.

Türkiye’nin savunma kaygılarını gidermek için 14 Temmuz 2017’de EUROSAM, HAVELSAN ve ROKETSAN arasında orta menzilli hava savunma sistemi geliştirme üzerine bir antlaşma imzalandı. Geliştirilecek hava savunma platformlarında, Fransa’da ve İtalya’da da aktif olarak kullanılan, Aster füzeleri ile SAMP/T ateşleme sistemlerinin yer alması öngörülmektedir. Anlaşmanın teknik boyutunu bir kenara koyacak olursak, EUROSAM ve söz konusu Türk firmaları arasında geliştirilmesi beklenen iş birliği, teknoloji ve inovasyon, antlaşmanın geleceğe dönük farklı alanlarda umut vaat ettiğini gösteriyor [1-2-3]. Ancak projenin isleyişi Fransa’nın Türkiye’ye karşı siyasi tutumu nedeniyle sekteye uğramaktadır.

STAM/T Teknolojisinin Özellikleri

Kabiliyetler Orta Menzilli hava ve füze savunması; Yer tabanlı, karayolu ile mobil olabilir
Menzil Aster 15: 30 km; Aster 30: 120 km
Sensörler Arabel Radar
Mukavvemet Gücü Savaş uçakları, İHA’lar, seyir füzeleri ve kısa menzilli balistik füzeler
Faal Olan ülkeler Fransa, Italya, Singapur, Azerbaycan
Üreticiler Eurosam MBDA Füze Sistemleri ve Thales

 

Stratejik Ortak Dergisi 3. Sayı E-Dergi

Projenin Akıbeti

Orta menzilli savunma füzesi Türk topraklarının savunulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında stratejik açıdan bakıldığında, Türkiye’nin kendi imkân ve kabiliyetleriyle geliştirmeye başladığı alçak irtifa Hisar füze sistemleri ve kurulum aşamasında olan s-400 uzun menzilli füzeler dikkate alındığında, İtalya, Fransa ve Türkiye ortaklığında üretilecek orta menzilli füzeler, TSK ve Türk Hükûmeti tarafından kapsamlı bir hava savunma politikasının ortaya koyulduğuna işaret etmektedir. Bununla beraber, EUROSAM ve Türk firmalarıyla yapılan konsorsiyum Fransa’dan istenilen diğer SAMP/T füzeleriyle karıştırılmamalıdır. TSK bu füzeleri acil ihtiyaçlarını gidermek adına Fransa’dan getirterek Türkiye’de konuşlandırmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda Hulusi Akar, Fransızların Kahramanmaraş ve İncirlik civarında keşif yapacaklarını belirtmiştir [5].

Projenin imzalanmasından yaklaşık 2.5 yıl sonra Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yaptığı açıklamaya göre siyasi nedenlerle füzelerin temini ve konsorsiyumun faaliyetleri süreci tıkamış durumda. Türkiye’nin Ortadoğu’da, özellikle Suriye’de izlediği aktif siyaset nedeniyle Fransa’nın, TSK’nın savunma kabiliyetlerini geliştirecek adımlar atmaktan imtina ettiğini söyleyebiliriz. Fransa’nın bu tavrını değiştirmemesi durumunda, Demir projenin diğer ortak olan İtalya ile sürdürmeye devam edileceğini beyan etmiştir [6]. Her durumda, Türkiye orta menzilli savunma ihtiyacını iç üretim dahil olmak üzere farklı kanallardan ve mecralardan karşılamaya devam edecektir zira Türkiye artık savunma politikası olarak temelde direkt satın almak yerine en azından ortak üretim ve teknoloji transferi gibi seçenekleri artık ön koşul olarak belirlemiş durumda.

Dr. Galip Emre Yıldırım

Stratejik Ortak Misafir Yazar

KAYNAKLAR[1] https://www.eurosam.com/eurosam-signs-an-agreement-on-long-term-cooperation-with-turkish-companies/

[2] https://www.eurosam.com/turkey-france-and-italy-sign-an-agreement-on-air-defense/

[3] https://www.eurosam.com/turkey-contracts-eurosam-aselsan-and-roketsan-to-define-its-future-indigeneous-air-and-missile-defense-system/[4] https://missiledefenseadvocacy.org/defense-systems/sampt-air-defense-system/

[5] http://www.milliyet.com.tr/gundem/gemi-konuslu-aster-tsk-ya-guc-katacak-2887516

[6] http://www.milliyet.com.tr/gundem/kritik-projeyle-ilgili-turkiyeden-flas-aciklama-fransa-sureci-tikadi-6116508

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.[irp posts=”22778″ name=”Yerli Üretim Hava Savunma Sistemleri: Hisar Ailesi”]

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz