Facebook’ta Yazıların Önizleme/Görünmeme Sorunu

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde sitemizdeki herhangi bir makale veya yazıyı paylaştığınızda; kapak fotoğrafı, başlık ve çok kısa bir spot kalıbı ile görünmektedir. Böylece okuyucunun daha çok dikkati çekilmekte ve daha hoş bir görünüm sunulmaktadır.

Facebook ve Twitter’da yazılar paylaşıldığında böyle görünüyor:

Facebook ve Twitter’da Stratejik Ortak yazılarının görünümü.

Şimdi asıl konumuza gelelim. Bazen yazıları Facebook’ta paylaştığımızda kapak fotoğrafı, başlık vs. görünmüyor. Peki neden?

Bunun iki temel nedeni var.

* Sitemizin server yavaşlığının olduğu bir ana denk geldiyse Facebook ve Twitter linkleri okukta zorlanabilir. Böylece yazıyı ‘önizlemede’ göstermede gecikebilir.

* Sosyal medya sitelerinde oluşan önizleme gösteriminde kendi kendine yaşanan problemler.

İşte bu sorun için çok basit bir yöntem var: Facebook Developers

1.) İlk önce bu adrese giriyoruz. (https://developers.facebook.com/tools/debug/sharing/)

Karşımıza çıkan ekranda aşağıda gösterilen alana (facebook ve twitter’da görünmeyen) yazı linkimizi yapıştırıyoruz ve “Debug” butonuna basıyoruz.

2.) Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Facebook’ta yazıyı paylaştığınızda  “Link Preview” alanında olduğu gibi görünür. Bu sorun düzelene kadar “Scrape Again” butonuna basın. (Her basmanızda kısa süreli bekleyeceksiniz, ben denerken iki kez bastım)

3.) Ve işte sonuç. Kapak fotoğrafı, haber başlığı ve kısa spot çıktı. Artık herhangi bir platformda yazıyı paylaşabiliriz.

NOT: Sorunu sitemiz üzerinden anlatsak da, sorun çoğu sitede zaman zaman görülmektedir. Bu yöntemi diğer siteler için kullanmanızda sakınca yoktur.