Türkiye’nin 10 Bin Muhalif Güç ile Rakka Planı

1503

AK Parti’ye yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un İncirlik’teki görüşmesine ilişkin ayrıntıları yazdı.

Selvi, ABD’nin YPG’nin de operasyonda yer almasını önerdiğini, bu teklifin hükümet tarafından reddedildiğini ileri sürdü.

Selvi’nin yazısına göre olası Rakka planının detayları şöyle:

“Türkiye’nin Rakka planı ne? Henüz taslak halinde. Çünkü ABD, Rakka operasyonunu birlikte yapmaya karar verirse, o zaman plana son şekli birlikte verilecek. Akçakale-Tel Abyad’dan geçen 54 kilometre uzunluğunda, 1 kilometre genişliğinde, yol güvenliği garanti altına alınmış bir hat öngörülüyor.

1- Türkiye ve ABD, operasyona yoğun hava desteği sağlayacak. Karadan girmeyecek, havadan yoğun bombardıman yapacak. Bu hiç kara gücümüz olmayacağı anlamına gelmiyor. El Bab’da 180-200 arası Özel Kuvvetler, 2.200 civarında kara birliğimiz yer almıştı. 3 bin ÖSO unsuru görev yapmıştı. Tabii Rakka, El Bab’la kıyaslanmayacak ölçüde büyük. Rakka’nın büyüklüğüne uygun bir kara unsuru görev yapacak.

2- Operasyonun kara gücünü 10 bin civarındaki ÖSO birlikleri ile ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri arasından seçilmiş yerel Arap unsurlar oluşturacak.

3- Kara gücünü Türk ve ABD özelkuvvetleri sevk ve idare edecek. Rakka operasyonunun püf noktasını, YPG’nin durumu oluşturuyor. YPG dışarıda kalacak mı, kalmayacak mı? YPG konusu kırmızı çizgimiz. Ama ABD’nin uzun süredir yatırım yaptığı YPG konusundaki ısrarı bitmiş değil. İncirlik’teki görüşmede de rahatsız edici bir öneri getiriyorlar. YPG, Rakka’ya Koalisyon’dan bağımsız olarak doğudan girsin, ÖSO birlikleri ise kuzeyden güneye doğru ilerlesin. Türkiye YPG seçeneğini kesin bir dille reddediyor. Rakka operasyonunun planlama boyutu devam ediyor ama asıl önemli olan irade. ABD bizimle mi yapacak, yoksa PYD-YPG ile mi?

Türkiye, (ABD Başkanı Donald) Trump yönetiminin oluşturmaya çalıştığı bölge stratejisini etkilemeye çalışıyor. Türkiye’nin içinde yer aldığı bir bölge stratejisi oluşturulması için çaba gösterirken PYD-YPG’yi de dışarıda tutmaya çaba gösteriyor.

Zorlu bir süreç.”

Rakka son durum haritası için tıklayın

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yazarlık Başvurusu

4 YORUMLAR

 1. […] Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, ilk ‘yurt dışı’ ziyaretini Krallık’a bağlı bağımsızlık referandumu için Londra’yı sıkıştıran İskoçya‘ya yaptı. May’in İskoçya ziyareti pek yurt dışı ziyareti gibi görünmese de BREXIT sonrası Başbakan olan May, Katalanlar ile Madrid hükümeti arasında yaşanan sorunların adada yaşanmasından çekiniyor.  Türkiye’nin 10 Bin Muhalif Güç ile Rakka Planı […]

 2. herkes ışide karşı kara yükünü çekcek bi enayi arıyodu
  pyd vardı ama onuda akp engellemeye çalışıyodu
  neyseki artık enayi bulundu ve ışidi karadan bitirme işini bize yıktılar
  en azından artık ışidin elinde toprak kalmaz
  çünkü ışid şimdiye kadar kimsenin elini taşın altına koyup adam kaybetmek istememesi sayesinde toprak bulunduruyodu

 3. bir pyd yanlısı olmama rağmen türkiyenin rakka planını destekliyorum.
  rakka ışidin kalesi sonuçta, pyd giderse çok kayıp verir.
  ama tc bu işin yükünü daha kolay kaldırır.
  yürü be tc

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz