Donbass Savaşı’nda Bilinmeyen Debaltseve Cephesi

3032

Dünya miladi takvime göre 14 Ocak 2015 tarihine geldiğinde, Ukrayna doğusunda yeni bir savaşa ev sahipliği yapıyordu. Rus müttefiki DHC/LHC askerleri evvela Ukrayna kontrolünde olan Debalsteve’yi kontrol için şehri üç yandan kuşatma altına aldı.

Debaltseve’de Ukrayna istihbaratına göre yaklaşık 15.000 DHC/LHC askeri bölgeyi kuşatma altına almıştı. Yaklaşık 6000 Ukrayna askeri de bölgede görev yapıyordu. Debaltseve daha önce Ukrayna Ordusu tarafından 2014 Temmuz’unda isyancılardan kolayca alınmıştı ama durum değişmişti.

Şehrin jeostratejik önemi büyüktü. Minsk II anlaşmasının sonuca ulaşmamasından sonra, DHC/LHC bölgeyi yoğun bir şekilde vurmaya başladı. Ukrayna Ordusu ve NATO saldırılarda Rusya’nın parmağı olduğunu düşündüklerini iletiyor Rusya ise ısrarla iddiaları reddediyordu.

Savaş başlarken sivillerin çoğu şehri terk etmişti. İki tarafta buna müsade ederek kontrol sağlarlarsa, halk ile kötü durumda olmak istemiyordu. 15-22 Şubat arasında DHC/LHC milisleri bölgeyi yoğun bir şekilde vururken taarruz hazırlıklarına başlıyordu.

15-22 Şubat arasında DHC/LHC bölgeyi yoğun bir şekilde vururken Ukrayna Ordusu da obüslerle karşılık veriyordu.

23,24 ve 25 Şubat’ta ise Debaltseve cephesindeki çatışmalar yoğunlaşıyor. DHC/LHC statik konumdan, direkt saldırı durumuna geçiyordu. İlk saldırılar Ukrayna Ordusu tarafından güçlükle püskürtüldü.

DHC/LHC askerleri öte yandan şehrin batısına yönelerek Ukrayna tarafından gelebilecek bir desteği engellemeye çalışıyordu ve bunu yoğun çatışmaların ardından başardılar. Şehirde kalanların İngiliz gazetecilere verdiği mesaj bu yöndeydi..

Ayın 27’inde DHC/LHC bu kez Gorlovka bölgesinden şehri almak için harekete geçti ancak saldırı yeniden püskürtülmüştü. Öte yandan DHC resmi olarak şehrin kuşatıldığını duyurdu.

DHC/LHC bir yandan şehre girmeye çalışırken, öte yandan batıdaki kontrol alanını genişletmek adına Vuhlehirsk bölgesini ele geçirdi.

Ukrayna Ordusu Debaltseve cephesinde Çeçenlerden de yardım alarak “Cevher Dudayev Tugayı” isimli grubun da yanlarında savaşmasını sağlamıştır. Şehrin ilk etapta savunuluşunda bunun etkisinin de olduğu düşünülebilir.

Ukrayna Ordusu DHC/LHC’nin ele geçirdiği Vuhlehirsk’te kalıcı olamaması için yol hattına yoğun bir topçu atışı gerçekleştirirken, DHC/LHC askerleri de şehir merkezini vuruyordu. Rusya televizyonları, şehrin düşmek üzere olduğu şeklinde haberlere başlamıştı.

1 Şubattan itibaren DHC/LHC şehrin bazı bölümlerini ele geçirmeye başlamıştı. Şehirde doğalgaz,elektrik su gibi kaynaklara ulaşım imkansız hale gelmişti. Ukrayna Ordusu Kramatorsk bölgesinden şehre yoğun bir yardım göndermek için harekete geçti.

3-6 Şubat tarihleri arasında taraflar, kalan sivillerin de tahliyesi için ateşkes ilanına karar verdiler. Ayın yedisinde savaş yeniden alevlenecekti…

Burada önemli olan nokta, savaş sırasında pek hava operasyonu olmamasıdır. Bunun nedeni daha önce de belirttiğim gibi, kalan siviller arasında bir nefret oluşturma endişesi olabilir. Ukrayna hükümeti bu konuda Irak’tan oldukça farklı davranmıştır.

DHC/LHC sıradaki hedefini Lohvynove olarak belirlemiş ve buraya yönelmiştir. Burada diğer bölgelerin aksine adeta hiçbir direnişle karşılaşmadan bölgeyi ele geçirmiştir.

11 Şubat’ta Artesmisky yolunun da DHC’ye geçmesinden sonra yaşanan ağır çatışmalarda 19 Ukrayna askeri hayatını kaybetmişti. Şubat başında şehir merkezinden kırsala püskürtülen DHC/LHC askerleri, şehir içine yeniden girmiş ve şehrin bir numaralı polis memurunu öldürmüştür.

Ukrayna Ordusu bu dönemde Lohvynove’yi geri almak için saldırıya geçsede yolda pusuya düşmüş onlarca asker hayatını kaybetmiştir. ABD ise Rusya’nın Debaltseve etrafına mobil fırlatıcı ve obüsler yerleştirdiğini bunlarla DHC milislerinin Ukrayna Ordusu’nu vurduğunu iddia ediyordu.

DHC/LHC askerleri şehrin doğu kanadından da saldırılarını arttırmaya başladı. Chornukhyne yakınlarında yoğun çatışmalar yaşanıyordu. Bir dakika bile sakin geçmiyordu.

16 Şubat’ta şehirde bulunan polis merkezi tamamen yok edildi. Kryvbas Tugayı Yuriy Sinkovsky bölgede bulunan Ukrayna askerleriyle irtibatın kesildiğini açıkladı

DHC komutanı Eduard Basurin Ukrayna askerleri ile irtibatın kesilmesinin hemen ardından Ukrayna Ordusu’na bağlı askerlerin silahlarını bırakıp teslim olmaları halinde kendilerine Ukrayna’ya güvenli koridor açılacağını duyurmuştur.

Ukrayna Ordusu sözcüsü Vladislav Selezynov ise bunun kabul edilemez olduğunu Minsk Anlaşması’na göre bölgenin Ukrayna’ya ait olduğunu açıklamıştır.

18 Şubat’ta (muhtemelen gizli görüşmeler sonunda) Ukrayna Ordusu askerleri açılan koridorla beraber şehri terk etmeye başladı. Tabi silahları da DHC askerlerine teslim ederek… 17 Şubat’ta ilk kez DHC’nin tam manasıyla sokak savaşına dahil olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı gün içinde 300 Ukrayna askeri Debaltseve şehrinde DHC askerlerine esir düştü. Ukrayna Savunma Bakanlığı da şehrin düştüğünü açıkladı. Öte yandan Lohvynove ve Artemisk yolu yeniden Ukrayna Ordusu’na geçti.

18 Şubat’ta (muhtemelen gizli görüşmeler sonunda) Ukrayna Ordusu askerleri açılan koridorla beraber şehri terk etmeye başladı. Tabi silahları da DHC askerlerine teslim ederek…

Tahliye Luhanske bölgesi üzerinden gerçekleşti. Ve 20 Şubat’ta şehir resmi olarak tamamen DHC kontrolüne geçti. Bu savaşta Ukrayna 185 askerini kaybetti, 60 da DHC askeri yaşamını yitirdi. Esir alınan 104 asker serbest bırakıldı.

Ukrayna Savaşı’nın 3 Yılı: Nedenler, Süreç ve Son Durum

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yazarlık Başvurusu

1 Yorum Var

  1. dünyada 1935 lı yıllar itibariyle büyük devletler arasında nüfuz alanı mücadelesi keskinleşip,dünya belirli oranda paylaşılmıştır.1938-1942 yunanistan bağımsızlık savaşı en büyük soru işaretidır.sovyetler,abd ingiltere…belirli bölgeleri paylaşmış olduğundan yunanistan bağımsızlığını kazanamadı.yani sovyetler,yugoslavlar arnavutlar destek vermedi?!?!bu bağlamda emperyalizm,faşizm siyonizm evengelizm iyice sorgulanıp analiz edilmeli….beni aşın.

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz