Türkiye’nin eğittiği Ninova Muhafızları neden Haşdi Şabi’ye katıldı?

1587
Ninova Muhafızları lideri Nuceyfi

Türkiye’nin eğittiği Sünni milis gücü Haşdi Vatani’nin adı Ninova Muhafızları oldu. Musul’da Başika’daki Türk askeri üssünde eğitimin verildiği Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi​(Eski Musul Valisi), Haşdi Şabi’ye katıldıklarını açıklamıştı. Güncel açıklamalarda bulunan Nuceyfi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentindeki ofisinde, Ninova Muhafızlarının kurulmasının 2’nci yıl dönümü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.​​

Türk askerlerince eğitilen güçlerinin Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonunda önemli bir rol oynadığını ve güçlerin kurtarılan bölgelerin güvenliğini sağlandığını bildirdi.

Ninova Muhafızlarının Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonunda arka planda kalmadığını belirten Nuceyfi, “Türk askerleri tarafından eğitilen güçlerimiz, kurtarma operasyonunda önemli bir rol oynuyor. Güçlerimiz, operasyon kapsamında kentin doğu ve kuzey bölgelerinde Iraklı güvenlik güçleriyle ortak hareket ediyor.” dedi.

“Musul’un doğusu kontrolümüzde” 
Güçlerini eğitmesi ve askeri kamplarını kurmasından dolayı Türk askerlerine teşekkür eden Nuceyfi, “Yüzlerce askerimize gerekli eğitimleri verip, kamplarımızı kurdular.” diye konuştu.

Musul’un DEAŞ’tan kurtarılmasından sonra kent güvenliğinden Ninova Muhafızlarının sorumlu olacağının altını çizen Nuceyfi, “Şu anda Irak ordusunun 16’ncı Tugayı ile birlikte geri alınan bölgelerin güvenliğini temin ediyoruz. Kentin doğu bölgeleri ile çevresinin kontrolü elimizde.” ifadelerini kullandı.

Musul’un doğusu tamamen Irak güçlerinin kontrolüne geçti. | 18 Ocak 2017

Ninova Muhafızları neden Haşdi Şabi’ye katıldı?: ‘Haşdi Şabi yasal statü kazandı, Bağdat maaşlarımızı veriyor’
Nuceyfi, Irak merkezi hükümeti başta olmak üzere hiçbir taraf ile ilişkilerinin kötü olmadığını, aksine iyiye doğru gittiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

Haşdi Şabi’nin Yüksek Heyeti ve Bağdat ile ilişkilerimiz iyi bir seviyede. Irak Kürdistan Bölgesi‘yle de oldukça iyi bir koordinasyon içerisindeyiz. Aynı zamdan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ile de dayanışmamız söz konusudur. Amacımız kimse ile çatışmaya girmeden Musul’un en kısa zamanda DEAŞ’tan kurtarılmasıdır. Tek derdimiz budur.”

Ninova Muhafızlarının Haşdi Şabi çatısı altına girdiğine de değinen Nuceyfi, “Haşdi Şabi yasal bir statü kazandı. Irak meclisi tüm silahlı grupların bu çatı altında girmesine karar verdi. Biz de bu karar kapsamındayız. Şu anda (Ninova Muhafızlarına) maaş ödenmeye başlandı.” diye konuştu.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yazarlık Başvurusu

2 YORUMLAR

  1. bunlardamı kandırdı türkiyeyi pkk kandırır fetö kandırır abd kandırır rusya kandırır esad kandırır ırak kandırır iran kandırır yunanistan kandırır daha say say son olarak türkiyenin suan eğittiği öso güçleri var gerçi ben paralı terörist diyorum bunlara daha önce eğitilenler işide katıldı bu yeni eğitilenlerdede ilk fırsatta kandırırlar çünkü para için savaşıyorlar onlar suan için türkiyeden oluk oluk hertürlü silah ve parayı suan için veriyor türkiye kandırlmaya daha doyamadı

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz