Afrin’de Son Durum: Harita ve Operasyonel Gelişmeler

13520

Özellikle son bir haftadır askeri hareketliliğin üst düzeyde olduğu Afrin bölgesinde önemli gelişmeler yaşandı. Sosyal medyada Afrin Operasyonu hakkında teyitli-teyitsiz bir çok bilgi servis edildi. Peki an itibariyle Afrin’de son durum nedir ve Afrin son durum haritası ne şekilde? Kim, hangi bölgede konuşlanmış durumda? Dün yaşanan askeri hareketlilikler nelerdi ve bunlar ne anlama geliyor? Tüm ayrıntıları sizler için haberimizde derledik.

Afrin TSK’nın Yoğun Top Atışı Altında

Askeri Sevkiyat Uzun Zaman Önce Başladı

Afrin’deki PKK/PYD terör örgütü varlığından rahatsızlığını uluslararası camiada uzun zamandır dile getiren Türkiye bir yandan da terör ittifakına karşı askeri hazırlıklarını sürdürüyordu. Özellikle haziran ayından bu yana sıklaşan askeri sevkiyatlar “Afrin Operasyonu ne zaman başlayacak?” sorularını beraberinde getiriyordu. Birçok askeri uzmana ve politikacıya göre “kaçınılmaz” olan Afrin Operasyonu için İdlib’in kuzeyine, Afrin’in kuzeyindeki ve batısındaki Türkiye-Suriye hattına sevk edilen silahların özellikleri dikkat çekiyor.

Türkiye’nin bölgeye sevk ettiği askeri unsur ve envanter, muhtemel Afrin Operasyonu hakkında önemli fikirler vermekte. Bunun yanında ABD’nin bölgedeki terör unsurlarına vermiş olduğu silahların özellikleri de hayli dikkat çekici.

Fırtına Obüsleri, M-144’ler, M-60 ve Leopard Tankları

Yaz aylarından beri Türk Silahlı Kuvvetleri hem İdlib’deki varlığı için hem de Afrin’de konuşlu terörist unsurlara karşı bölgeye çok sayıda T-155 Fırtına Obüsü, M-114 Zırhlı Personel Taşıyıcı, M-60 ve Loepard tankları, tank kurtarıcı ekipman ve mühimmat sevkıyatı gerçekleştirdi.

Bunun yanında bölgede gözden kaçan yahut görmezden gelinen çok önemli bir mesele de MANPADS (Man-portableair-defensesystems) meselesidir. MANPADS, tek bir personel tarafından ateşlenebilen karadan havaya kısa menzilli savunma sistemlerine verilen genel isimdir. Hatırlanacak olursa Şubat 2017’de ortaya çıktığına göre ABD, PKK/PYD’li teröristlere “JAVELİN” sevkıyatı gerçekleştirmiş, bununla birlikte bu silah sistemini kullanacak teröristleri de eğitmişti.

Dün gece saatlerinde bölgeden rapor edilen bilgilere göre ABD, Afrin’de konuşlu teröristlere “saldırıya uğmadıkça kullanmamak kaydıyla” yeni MANPADS sistemleri sevketti. Mefhumu muhalifinden bakacak olursak ABD, teröristlere açık açık “saldırı olursa kullanın” demekte. Kara unsurlarından ziyade topçu ve hava unsurlarıyla gerçekleştirileceği dillendirilen Afrin Operasyonu için gözden kaçan bu silahlar büyük tehlike arz etmekte.

ABD’nin Terör Örgütü’ne verdiği JAVELİN Silahı Çatışmalarda Görüntülenmişti

Afrin Operasyonu Hangi Aşamada?

Şu ana kadar Fırat Kalkanı harekatında olduğu gibi kara unsurları ile kapsamlı bir harekat başlamış değil. Ancak Afrin son durum değerlendirmesi yapmak gerekirse askeri operasyonların hız kazandığı göze çarpıyor. Özellikle Türk Topçu Birlikleri Afrin’in güney ve güneybatı bölgelerini yoğun ateş altına almış durumda. Ayrıca Afrin kuzeyinde de bombardıman ve askeri sevkıyat tüm hızıyla devam ediyor.

Ancak göze çarpan bir başka detay ise Afrin’in doğusunda karşımıza çıkıyor. Kuzey, güney ve güneybatı yönlerinden ağır topçu ateşi altında olan teröristler, tüm gözler o bölgelere çevrilmişken karşı saldırıya Afrin’in doğusundan başladılar. Gece saatlerinde teröristlerce Fırat Kalkanı harekatında kontrol altına alınan bölgenin batısında bulunan TSK unsurlarına havan saldırısı gerçekleştirildi. Karşılık olarak ise TSK Kafr Jana, Qatmah ve Bafliyun bölgelerini top atışları ile vurdu. Ayrıca bölgeden gelen haberlere göre terörist unsurlar Tel Rıfat’ın kuzey ve kuzeybatı bölgelerinde mevzilenmeye çalışıyor ve savunma hattını bu bölgede kurmaya çalışıyor.

TSK, Havan Saldırısı Karşısında Bölgeyi Bombardımana Tuttu

Afrin’in Doğu Bölgesi Neden Önemli?

Afrin son durum haritalarını inceleyenlerin hemen gözüne çarpacağı gibi Tel Rıfat’ın kuzey batısında, yani halihazırda PKK/PYD unsurlarının savunma hatlarını kurmakta öncelik verdiği Afrin’in doğu bölgesinde çok stratejik bir alan bulunmaktadır.

2016 yılının Şubat ayı başlarında PKK/PYD’li teröristler Tel Rıfat’ın Kuzey Batısında yer alan “Menagh(Minnak-Minniğ) Askeri Havaalanı”nı ele geçirmiş ve buna karşılık olarak TSK topçu birlikleri bölgeyi yoğun ateş altına almıştı. Konuyla ilgili olarak dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu şu beyanlarda bulunmuştu; “YPG derhal, Azez ve çevresinden uzaklaşacak. Azez’in yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridoru tekrar kırma çabalarında bulunmayacak. Minnak Havaalanı’nı, Türkiye’ye veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak, o havaalanını derhal boşaltacak.”

Türkiye sınırına 15, Halep’e 35 kilometre mesafede olan, Fırat Kalkanı harekatı ile bölgeyi hakimiyet altına alan TSK unsurlarının ise hemen sınırında bulunan Menagh Askeri Havaalanı, bölgedeki en stratejik noktalardan biri olarak kabul ediliyor.

Tel Rıfat’ın Kuzey Batısında Yer Alan Stratejik Askeri Üs*

Suriye Son Durum Haritası

Zeytin Dalı Harekatı: Afrin Son Durum Haritası

Afrin Son Durum (Operasyona İlişkin Kısa Notlar)

 • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat’ta yaptığı açıklamalarda, “Önümüzdeki günlerde terörden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz.” dedi. Erdoğan konuşmalarında şu önemli açıklamayı da kaydetti: “Fırat Kalkanı harekatında ne dedik? “Bir gece ansızın gelebiliriz.” Şimdi Afrin’de de aynı şeyi söylüyoruz. Bir gece ansızın gelebiliriz.” Erdoğan daha öncede “Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Ülke olarak milletimizi tehdit edenleri kaynağında bertaraf edeceğiz. Sınırımızın öte tarafında hakkından gelmeye hazırız.” demişti.
 • Dışişleri Bakanlığından da bölgenin Türkiye’ye tehdit oluşturduğu ve bu durumda istenildiği zaman müdahalede bulunabileceği açıklaması geldi.
 • TSK ve Türk Polisi tarafından sınınırda güvenlik üst seviyeye çıkarıldı. Halkın da TSK ve Polise desteği büyük.
 • Rusya, konuyla ilgili PYD(dolayısıyla ABD) ile Türkiye arasında kalmış durumda. Rusya’nın tutumuyla ilgili yetkililerden net bir açıklama gelmezken iki ihtimal düşünülüyor: 1- Suriye’de yeni bir döneme girilmişken Rusya’nın dengeleri değiştirecek olan bu gelişmede çekimser kalacağı. 2- Rusya’nın Afrin Operasyona kısmen rıza göstereceği.
 • ABD, 2017’nin sonlarında SDG’yi bölgedeki polis güç olarak tanıyacaklarını ve bunun için yardım edeceklerini duyurmuştu. İlerleyen zamanlarda de facto statüsünde bulunan Kuzey Suriye’yi, SDG/PYD öncülüğünde devlet olarak kabul edeceğini ilan etti. Bunun üzerine Türkiye, sınırda bir terör devletinin kurulmasına karşı kırmızı çizgisi kararlılıkla sürdürdü ve Afrin Operasyonu için hazırlıklara hız verdi. Tam bu noktada ABD, SDG’den oluşan 30.000 kişilik bir ordu oluşturma ve Türkiye sınırına konuşlandırma kararı aldı.

Zeytin Dalı Harekatı: Afrin Son Durum Haritası

PKK/PYD Terör Örgütü Gözünden Afrin Son Durum

 • Uluslararası hiçbir gücün olası bir Afrin saldırısına sessiz kalmayacağını duyuran PYD Lideri ve Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi üyesi Salih Müslim, “Böyle bir saldırı gelişirse, savaşın Türkiye’nin içine sıçraması ve Türkiye’nin yıkılmaya başlaması anlamına gelir” dedi.
 • PKK/PYD kanadından ise bazı üst düzey teröristlerin yapmış olduğu açıklamalara göre devletleşme ve ordu kurma düşüncesi, örgütün öncelikli stratejisi haline geldiği anlaşılıyor. PYD/PKK, son zamanlarda Afrin üzerinden Azez’deki yerleşim birimlerine saldırılar düzenliyor. Saldırılara zaman zaman Suriye’nin Türkiye sınır hattındaki Fırat Kalkanı Harekatı alanı ve İdlib gerginliği azaltma bölgesinde konuşlu TSK unsurları müdahale ediyor.
 • PKK/PYD sempatizanlarının muhtemel Afrin Operasyon için endişeleri var fakat bunun yanında operasyonun başarılı olamayacağına dair umutları da var. Ayrıca terör örgütü sempatizanları Erdoğan’ın Afrin için kurduğu cümlelerin içinin boş olduğunu fakat yinede teyakkuzda olmaları gerektiğini söylüyorlar.
 • Salih Müslim; “Afrin hiçbir zaman Kobane’den az olmayacak. Saldırırlarsa belalarını bulacaklar! Sert kayaya çarparlar.” şeklinde tehditlerde bulunuyor.
 • PKK/PYD sempatizanları Afrin’in kurmak istedikleri terör devleti için çok kritik olduğunu ve gerekirse etten bir çemberle bölgenin korunması gerektiğini söylüyorlar.
 • PKK/PYD sempatizanları arasında Avrupa’ya çağrıda bulunanlar da mevcut. Özellikle sosyal medyada “Bölgenin istikrarı Avrupa’nın istikrarı” şeklinde beyanlarda bulunuyorlar. Ayrıca Afrin’e destek için Avrupa’daki terör örgütü sempatizanlarına gösteri yapmaları gerektiğini söylüyorlar.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yazarlık Başvurusu

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz