Rusya Kaybetti: Karadağ NATO’nun 29. Üyesi Oldu

2869

İttifakın 29. üyesi olan Karadağ için çarşamba günü, Brüksel’de NATO karargahında tören düzenlenecek. Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılacağı törende diğer müttefik üye bayraklarının yanına Karadağ bayrağı eklenecek.

NATO İÇİN ÖNEMLİ BİR COĞRAFİ KAZANIM

Yaklaşık iki bin askerden oluşan orduya sahip Karadağ’ın yıllık savunma harcaması 69 milyon dolar civarında. Coğrafi konumu nedeniyle NATO’ya önemli kazanım sağlayacak Karadağ’ın üyeliğinin ardından ittifak, Bosna Hersek’e ait 20 kilometrelik alan hariç, İtalya’dan Yunanistan’a kadar uzanan Adriyatik denizi kıyılarına hakim olacak.

Karadağ’ın konumu

Karadağ’ın üyeliği, NATO’nun 2009 yılında Arnavutluk ve Hırvatistan’a kapılarını açtıktan sonra ilk genişlemesi. Karadağ meclisi, nisan ayında NATO üyeliğine karşı ciddi bir muhalefete rağmen ittifaka üyeliğe ilişkin protokolü onaylamıştı. Ülkedeki NATO karşıtı mücadele, muhalefetteki Demokratik Cephe (DF) ve Karadağ’ın eski Cumhurbaşkanı Momir Bulatoviç liderliğinde yürütülüyor.

‘İKTİDARA GELİRSEM ÜYELİĞİ DONDURURUM’

DF lideri Andrija Mandiç, iktidara gelmesi halinde NATO üyeliğini donduracağını ve üyeliğe halkın karar vereceği halk oylaması düzenleyeceğini açıklamıştı.

RUSYA ÜYELİĞE KARŞI

Sırbistan’dan 2006 yılında ayrılan Karadağ ile Rusya, yakın ilişkilere sahip. İki ülke, ticari, diplomatik, tarihi, dini ve kültürel bağlara sahip. NATO’nun 2015 yılındaki davetinin ardından Karadağ’ın ittifaka üyeliği için görüşmeler başlamış, bunun üzerine Rusya, Karadağ’ın üyeliğine karşı olduğunu açıkça dile getirmişti.

Karadağ meclisinin nisan ayında protokolü imzalaması sonrasında Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Karadağ’ın NATO üyeliğinin büyük bir hata olduğunu düşünüyoruz. Balkanlar ile Avrupa’daki istikrara zarar verecek bu hamle, ülke halkının çıkarlarına aykırı” ifadeleri yer almıştı.

NATO-Rusya Çekişmesi: Karadağ’ın Önemi

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yazarlık Başvurusu

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz