Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof.Dr Hakan Karataş İle Röportaj

810

Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Prof.Dr Hakan Karataş, Teknofest Ankara’da Mavi Savunma’nın sorularını cevapladı.

Geçtiğimiz dönemde ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Prof.Dr Hakan Karataş, son olarak ”Kurumsal Gelişim ve Değerler” kapsamında Savunma Sanayii Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştı.

Türkiye Savunma Sanayii Öncülüğünde Dipden Gelen Dalgaya Hazırdı

”Söz ettiğimiz dip dalga 2018 yılında Türkiye’nin TEKNOFEST platformunu tanımasıyla başladı. Türkiye, devletin verdiği destekler ile gençlerimize yapılan teşvik ve yönlendirmeler sayesinde bu dip dalgaya hazırdı”

Teknofest

Dünyada TEKNOFEST Gibi Bir Platform Yok

”Dünyada, torundan dedeye kadar aynı alanda bu denli vakit geçirdikleri böyle bir platform bulunmamakta. Genelde çocuklar ve yetişkinlerin vakit geçirdiği bu tip platformlar ayrıdır. Bu sayede TEKNOFEST ile birlikte tüm toplum bundan etkileniyor ve Türkiye’nin de buna ihtiyacı var.”

Vizyoner Genç Neden Önemli Bir Platform ?

”Gençlerimiz, görev aldıkları bütün yarışmalar ile birlikte TEKNOFEST içerisinde savunma sanayiini keşfettiler. Buralarda, gerektiği zaman danışmanlık da yapan mühendislerimiz ile birlikte çalışıyorlar. Özellikle lise ve üniversite çağındaki gençlerimiz kapsamında Vizyoner Genç platformu, savunma sanayii ile gençler arasında önemli bir köprü görevi görüyor. Bu platformda yaklaşık 250 bin üye bulunmakta. Bu platformda öğrencilerimize staj ve iş imkanları sunuyoruz. Bizim burada en temel hedefimiz Türkiye’nin gelecekteki en iyi mühendislerini savunma sanayiine kazandırmak.”

Genç Yetenek Programları

”Dünyada pandemiden sonra iki yeni savaş başladı. Bunlardan biri tedarik savaşları, diğeri ise yetenek savaşları. Şirketlerimiz de bu bilinç ile birlikte lise çağından üniversiteye kadar öğrencilerimizi bu programlara katmaya çalışıyorlar. Bu programlar sayesinde öğrencilerimiz, firmalarımızda bir projede çalışıyorlar.”

 

Kaynak: Mavi Savunma

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Stratejik Ortak yazarlarının makalesi ve haritalar ücretsiz e-postanıza gelsin.

Abone oldunuz, teşekkürler.

Bir şeyler yanlış oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yazarlık Başvurusu

Yorum Yaz

Lütffen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz